واقعه غدیر خم که در آخرین سال زندگی رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله رخ داد و در آن علی علیه السلام به جانشینی آن حضرت برگزیده شد، حادثه ای تاریخی نیست که در کنار دیگر وقایع بدان نگریسته شود. غدیر تنها نام یک سرزمین نیست؛ یک تفکر است. غدیر، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه داران امامت است. غدیر خم یک سرزمین نیست؛ چشمه کوثری است که تا پایان هستی می جوشد. تا روز عید بزرگ غدیر با روزشمار غدیر همراه باشید تا از چشمه با برکت غدیر بنوشیم و معرفت کسب کنیم.

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان

روزشمار غدیر، 8 روز مانده به غدیر، غدیر

قرآن و رویداد غدیر

«امروز كافران از (نابودى) دین شما نومید شدند از آنان مترسید و از من بترسید، امروز دین شما را تكمیل كردم و نعمت خود را به پایان رسانیدم و اسلام را به (عنوان) دین، براى شما برگزیدم».

 

نزول آیه قران بر پیامبر(ص)برای تبلیغ ولایت امیر مؤمنان(ع)

علاوه بر احادیث فراوانی که به مناسبت واقعه غدیر بیان شده، یکی از چند آیاتی که در این روز و به همین مناسبت نازل شده است،آیه 67 سوره مبارکه مائده است.

 

خطابه‌ی غدیر در یک نگاه

سخنرانى تاریخى پیامبر صلی الله علیه و آله در غدیر –  كه حدود یك ساعت طول كشید – در یازده بخش قابل فصل بندی است.

 

معرفی خطابه ی غدیر

خطابه یا خطبه ی غدیر سخنرانی پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله است كه در حجة الوداع در هنگام مراجعت از مناسك حج در محل معروف غدیرخم ایراد شده است. غدیرخم درست منطقه ای بود كه راه حاجیان و كاروان ها بسوی مناطق جنوبی و شمالی شبه جزیره عربستان از هم دیگر جدا می شد.

 

اهداف خطابه ی غدیر

در این مقاله به بررسی و تعیین اهداف خطابه ی غدیر می پردازیم که تعیین این اهداف از دو طریق صورت می گیرد. یکی مقدمات، مقارنات، موخرات خطبه و دیگری سیر اجمالی در متن خطبه ی غدیر.